Partnerzy projektu   /   Gmina Żabia Wola   /  
A A A

Gmina Żabia Wola

Gmina Żabia Wola zajmuje powierzchnię 10 561 ha. Do niedawna typowo rolnicza z przewagą gleb średniej i niskiej klasy żyzności coraz szerzej pełni funkcję rejonu rekreacji i wypoczynku. Gmina położona jest na południowy zachód od Warszawy, w odległości 25-40km od Stolicy, przy międzynarodowej drodze E-8 wiodącej w kierunku Katowic.
Na południu gminy linia kolejowa Skierniewice – Łuków. Dogodny dojazd, brak dużych zakładów przemysłowych oraz niewielkie rzemiosło wpływają na zwiększającą się liczbę działek mieszkaniowych, usługowych i wypoczynkowych. Walory krajobrazowe podnoszą kompleksy leśne z licznymi drzewami pomnikowymi – objęty ochroną drzewostan o nazwie „Skulski Las” i rezerwat „Skuły-Zachód”.
Malowniczy akcent krajobrazowy tworzą dolinki rzek spływających z Wysoczyzny Rawskiej – Utraty, Mrowny, Pisi – Tucznej i Pisi – Gągoliny. Duża lesistość, cisza i czyste powietrze zachęcają do spacerów licznymi szlakami turystycznymi. Na uwagę zasługują zachowane w dobrym stanie zabytkowe zespoły pałacowo- parkowe . Dwa z nich pełnią rolę hoteli (Pałac w Ojrzanowie i zespół zabytkowy w Grzegorzewicach). W pięknym dworku w Petrykozach Wojciech Siemion założył prywatną galerię sztuki, a dworek w Żabiej Woli pełni obecnie funkcję Domu Kultury i Biblioteki.
We wsi Skuły znajduje się kościółek modrzewiowy z XIV wieku – zabytek II klasy.
Charakterystyczne elementy pejzażu Niziny Mazowieckiej utrwalił malarz Józef Chełmoński, którego nagrobek znajduje się na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie. W tej samej wsi interesującym obiektem zabytkowym w stylu późnogotyckim jest kościół z połowy XVI wieku.
Gmina Żabia Wola położona jest w Województwie Mazowieckim i Powiecie Grodziskim, od zachodu graniczy z gminą Radziejowice, od strony południowo-zachodniej z gminą Mszczonów, od strony północnej z gminą Grodzisk Mazowiecki.

W gminie Żabia Wola, w miejscowości Grzegorzewice znajdują się przepiękne stawy. Są to stawy hodowlane, gdzie prowadzona jest tradycyjna gospodarka rybacka (gospodarstwo rolno-rybackie „EKOFARM). Można tutaj zjeść smażoną rybę, a także indywidualnie wędkować.

Więcej informacji o Gminie Żabia Wola:

www.zabiawola.pl

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI