Partnerzy projektu   /   Gmina Mszczonów   /  
A A A

Gmina Mszczonów

Miasto Mszczonów ma ponad 630 lat. Prawa miejskie w 1377 roku nadał mu książę mazowiecki Ziemowit III. Miejscowość na karty historii wkroczyła przypadkowo przeszło 760 lat temu, już jako istniejąca osada, będąc miejscem wystawienia dokumentu, który nie dotyczył spraw bezpośrednio z nią związanych. Można postawić hipotezę, że Mszczonów był w tym czasie własnością książęcą i znajdował się w nim niewielki dwór, w którym książęta zatrzymywali się nieraz na dłużej, gdy polowali w okolicznych rozległych puszczach. Mszczonów leżał na szlaku handlowym biegnącym z północy na południe. Kiedyś przez te okolice przebiegał słynny szlak bursztynowy. W XV wieku, Mszczonów stał się siedzibą niewielkiego, obejmującego 405 km2 powiatu mszczonowskiego.
W XVI stuleciu miasto przeszło, najpierw w dzierżawę dożywotnią, a potem w dziedziczne władanie rodziny Radziejowskich, właścicieli sąsiednich dóbr Radziejowice. Właściciele dbali przede wszystkim o własne interesy i przez nadmierny fiskalizm obniżali możliwości rozwoju miasta.
W Mszczonowie chętnie osiedlali się Żydzi, których liczba systematycznie wzrastała, aż w 1778 roku zostali przyjęci do obywatelstwa miejskiego. Po okresie zastoju kolejny dobry okres dla miasta nastąpił pod koniec XVIII wieku. Niestety już w XIX wieku wielkie pożary ponownie zahamowały jego rozwój.
Mimo przeciwności losu w pierwszej połowie XIX wieku Mszczonów należał do najludniejszych miast na zachodnim Mazowszu, a w chwili wybuchu I wojny światowej liczba jego ludności przekroczyła 8 tyś. mieszkańców (szczytowa liczba w dotychczasowej historii). Na początku II wojny światowej miasto — najpierw zbombardowane, a potem umyślnie podpalone przez Niemców — straciło około 80% zabudowy. 11 września 1939 roku w Mszczonowie wojsko polskie odniosło jedno
z niewielu zwycięstw w wojnie obronnej. 31 pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem ppłk Wincentego Wnuka rozbił oddziały tyłowe XVI korpusu pancernego. Niemiecka okupacja skończyła się dla Mszczonowian 16 stycznia 1945 roku, czyli dzień wcześniej niż dla mieszkańców stolicy.
Do końca lat pięćdziesiątych XX wieku w Mszczonowie panowała stagnacja. Powolny rozwój miasta zapoczątkowała dopiero lokalizacja dwóch zakładów przemysłowych. Jednak prawdziwy rozkwit Mszczonowa nastąpił po zakończeniu PRL-u, kiedy to samorządy w związku z demokratyzacją kraju, mogły się w końcu poczuć rzeczywistymi gospodarzami na swoim terenie.
Obecnie Mszczonów jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Dzięki przeobrażeniom, jakie zaszły w nim w ciągu ostatnich 15 lat zyskał sobie przydomek - „Tygrys Mazowsza”. Niegdyś rzemieślnicze miasteczko przeistacza się obecnie w prężnie działający ośrodek logistyczno-przemysłowy. Niespełna 7-tysieczny Mszczonów ma wspaniałą lokalizację. Leży w obrębie aglomeracji warszawsko-łódzkiej (45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi), przy trasie Warszawa-Katowice /nr-8/ i na szlaku TIR-owskim /trasa międzynarodowa nr 50/. Tu też krzyżują się dwie trasy kolejowe: Centralna Magistrala Kolejowa i trasa kolei towarowej wschód-zachód /Słubice Terespol/. W 30 minut można z Mszczonowa dojechać do portu lotniczego na Okęciu. Miasto dysponuje dwoma dzielnicami przemysłowymi (wschodnią i południową).
Dynamika rozwoju Mszczonowa wielokrotnie była zauważana i nagradzana w ogólnopolskich rankingach i konkursach tj. Gmina Fair Play, Teraz Polska czy Rzeczpospolita.

Więcej informacji o Gminie Mszczonów: www.mszczonow.pl
 

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI