Trasa "Śladem rzeki Korabiewki"

Mszczonów - Korabiewice - Olszanka - Puszcza Mariańska - Mszczonów

  • Oznaczenie - kolor - niebieski
  • Długość - 40 km
  • Warto zobaczyć - Wieś Korabiewice, Kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej w Korabiewicach, wieś Olszanka, zabytkowy budynek L.O. im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Zespół Kościelno-Klasztorny Ojców Marianów w Puszczy Mariańskiej, Senatorówka - siedziba Nadleśnictwa Radziwiłłów, Rezerwat leśny Puszcza Mariańska.

 

  • Wieś Korabiewice, Kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej w Korabiewicach

Królewska wieś nad Korabiewką, powstała na przełomie XII i XIII wieku. Przez ponad 600 lat stanowiła gospodarcze i administracyjne centrum gminy. W Korabiewicach znajduje się kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej. Jest to stosunkowo młoda parafia, w której pomysłodawcą budowy kościoła była Konrad Michałowski. Po wielu staraniach, 16 lipca 1958 roku, rozoczęto przygotowania do budowy świątyni. Decyzją księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, w 1958 r. do Korabiewic skierowany został ksiądz Tadeusz Seget, który po śmierci został pochowany na miejscowym cmentarzu.

  • Wieś Olszanka

Osada o willowej zabudowie, w sosnowym lesie, powstała na początku XX wieku. Okolica zasłynęła z mikroklimatu, bardzo korzystnego dla osób cierpiących z powodu chorób płuc. Piękno tych stron oraz bliskość Warszawy, dobrze skomunikowanej przez przystanek kolejowy w Radziwiłłowie, spowodowały napływ przedstawicieli warszawskich elit artystycznych i naukowych. Powstało wiele dworków i willi, do dzisiaj zachwycających swoim urokiem. Z Olszanką związał się szereg znanych i wpływowych osób: rodzina Rapackich, prof. Henryk Galle, Czesław Tański, dr Antoni Stefanowski, prof. Wojciech Świętosławski i inni. 

  • Zabytkowy budynek L.O. im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej

"Czerwoniak" powstały ze składek społecznych w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku w miejscu leśniczówki królewskiej. W budynku mieścił się pierwszy na ziemiach polskich przytułek dla dziewcząt, później Zakład Poprawczy, a od 1982 roku funkconuje Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego.

  • Zespół Kościelno-Klasztorny Ojców Marianów w Puszczy Mariańskiej

Drewniany Kościół św. Michała Archanioła i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku wraz z budynkiem klasztornym i pomnikiem o. Papczyńskiego i króla Jana III Sobieskiego (w miejscu lipy, pod którą siadywał).

następna strona »

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI