Trasa "W stronę Rezerwatu Grądy Osuchowskie"

Mszczonów - Lutkówka - Osuchów - Mszczonów

  • Oznaczenie - kolor - zielony
  • Długość - 38,2 km
  • Warto zobaczyć - Stawy św. Anny, Kościół pw. św. Trójcy w Lutkówce, Zespół Pałacowo - Parkowy w Osuchowie, Kościół pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Rezerwat Grądy Osuchowskie.

 

  • Stawy św. Anny

Przepiękne dwa zbiorniki wodne położone pośród lasów zachwycają swoim niepospolitym pięknem. Można tam skorzystać z plaży, wykąpać się, a także pospacerować po okolicznych lasach. Jest także wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska. Patronką stawów jest św. Anna, której figura wznosi się przy większym zbiorniku. Stawy te zasilają ze swych żródeł przepływającą obok rzekę Pisię Gągolinę, której żródła znajdują się pobliskim Dwórznie. Większy zbiornik jest miejscem wypoczynku, z możliwością wędkowania. Drugi, mniejszy staw, to rezerwat przyrody -kąpiel i wędkowanie są w nim całkowicie zabronione. Jest on oazą wszelkiego ptactwa i ryb. Oba stawy dzieli grobla, z której często korzystają spacerowicze.

  • Kościół pw. św. Trójcy w Lutkówce

XVIII wieczna świątynia w Lutkówce, jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu. Jest ona prawdziwą perełką i z pewnością jest godna obejrzenia. Równie ciekawa jest historia obiektu. Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała Rzymsko - Katolicka Parafia Świętej Trójcy w Lutkówce. Nie zachowały się żadne dokumenty archiwalne, mówiące o tym wydarzeniu. Drewniany kościół, który obecnie służy parafii został wzniesiony lub odrestaurowany w 1744 roku, a świadczy o tym kamienna kropielnica z wykutą datą (przy wejściu do świątyni). Biorąc jednak pod uwagę styl budowy i daty na kilku starych grobowcach, przyjąć należy iż świątynia ta powstała o wiele wcześniej, bo już w XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych i tak dobrze zachowanych drewnianych obiektów sakralnych na Mazowszu.

  • Zespół Pałacowo - Parkowy w Osuchowie

W XV wieku Osuchów wraz z drewnianym dworem i okolicznymi gruntami należał do rodziny Radziejowskich. Pałac w stylu neorenesansowym (w miejsce drewnianego dworu) został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przez Feliksa Wołowskiego. W latach 1918-1927 dobudowano do Pałacu dwa boczne aneksy, portyk z tarasem i zmodyfikowano wnętrza. Obecnie w zabytkowym zespole mieści się Centralny Ośrodek Szkoleniowy ZUS.

następna strona »

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI