Trasa "Milczących Pomników Historii"

Radziejowice – Budy Mszczonowskie – Tartak Brzózki – Nowe Budy
– Adamów – Krze – Radziejowice

 

Długość trasy: 25,9 km

 

PODPOWIEDŹ: Aby dojechać do miejsca startu, możesz wykorzystać fragment trasy rowerowej „Szlakiem Pisi Gągoliny”

0 km Radziejowice - Gminne Centrum Kultury „Powozownia” Wycieczkę rozpoczynasz przy Gminnym Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach, znajdującym się przy ul. H. Sienkiewicza 6. Podążaj zgodnie z oznaczeniami trasy, czyli po wyjściu z terenu GCK skieruj swój rower w prawo. Po przejechaniu 50 m, odbij w prawo w ulicę Przemysłową. Podążaj cały czas przed siebie, aż do skrzyżowania z ulicą Brzozową. Skręć w nią w lewo. Pedałuj prosto. Po chwili ulica Brzozowa przejdzie w ulicę Leśną. Kiedy pokonasz ponad 3 km od początku trasy, skieruj się w prawo w ulicę Stegny. Jedź prosto do momentu, gdy dotrzesz do asfaltowej drogi. W tym miejscu odbij w prawo. Właśnie znajdujesz się na ulicy Mszczonowskiej. Podążaj nią, aż do jej końca. Po prawej stronie drogi znajduje się jeden ze zbiorników zaporowych na rzece Pisi Gągolinie, Zalew Hamernia. Właśnie dojechałeś do skrzyżowania, na którym powinieneś skręcić w lewo i od razu w prawo. Tuż za skrętem, znajduje się Hotel Afrodyta Business & Spa. Jeśli masz ochotę, na krótką przerwę, to miejsce nadaje się do tego celu idealnie. Po odpoczynku pedałuj dalej prosto, aż do skrzyżowania z ulicą Dębową. W tym miejscu odbij w lewo. Po pokonaniu kolejnych 300 m obróć swój rower w prawo w ulicę Śródleśną. Teraz czeka Cię dłuższy odcinek prostej drogi. Skrzyżowanie z ulicą Jodłową, również pokonaj prosto i pedałuj tak jak prowadzi Cię oznaczenie trasy.

7,7 km Pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej

Po chwili mijasz zlokalizowany po prawej stronie drogi pomnik, upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej oraz miejsce koncentracji oddziałów z Żyrardowa i okolic w sierpniu 1944 roku. Celem zgrupowania była pomoc Powstańczej Warszawie. Pedałuj leśną drogą, aż do jej końca, następnie skręć w prawo w ulicę Letniskową. Po pokonaniu 8,6 km od startu odbij w lewo, w ulicę Leśną. Jedź cały czas prosto. Kiedy przejedziesz kolejne 1200 m obróć swój jednoślad w lewą stronę. Przetnij skrzyżowanie z ulicą Letnią i Wiosenną, a następnie udaj się w prawo, tak jak prowadzi Cię oznakowanie szlaku. Kiedy znajdziesz się na 10,7 km skręć w prawo i pedałuj przez las, a następnie odbij w lewo na skrzyżowaniu z drogą asfaltową. Po przemierzeniu kolejnych metrów naszego szlaku skręć w lewo w leśną drogę przy ceglanej kapliczce. Pedałuj zgodnie ze wskazującymi Ci prawidłowy kierunek znakami. Kiedy znajdziesz się w odległości 15,6 km od startu szlaku odbij w lewo w ulicę Chełmońskiego i od razu w prawo w kierunku miejscowości Adamowice Parcel. Przetnij na wprost skrzyżowanie z ulicą Podkowy, a następnie obróć swój jednoślad w prawo w ulicę Łęgową. Docierasz do skrzyżowania z ulicami Parcela oraz Sosnową. Pokonaj je przejeżdżając prosto. Skręć w lewo na wysokości ulicy Brzozowej i ponownie w tę samą stronę za 200 m. Po kolejnych 100 m udaj się w prawo i za chwilę ponownie w lewo. Podążaj za specjalnymi znakami i odwiedź, zlokalizowaną w lesie mogiłę czechosłowackiego partyzanta.

17,8 km Mogiła czechosłowackiego partyzanta

Na terenie wsi nierówny bój z hitlerowcami stoczył oddział Armii Krajowej pod dowództwem czechosłowackiego partyzanta  Jiri Moudrego, znanego jako Jerzy Niedoszyński, pseudonim „Pepik”.  Najprawdopodobniej był on uciekinierem z Wehrmachtu. Pepik stworzył niewielki lewicowy oddział, który pozbawiony zaplecza nie poszczycił się większymi osiągnięciami bojowymi, a stwarzał realne  zagrożenie dla okolicznej ludności. Zasłynął jednak z wielu śmiałych akcji dywersyjnych w okolicach Kuklówki. Podczas jednej z nich oddział został złapany w pułapkę, a Niedoszyński zginął w czasie walki.

Zawróć do głównej drogi, którą tu dotarłeś i skręć w nią w prawo. Na 18,3 km przetnij skrzyżowanie z ulicą Parcela i po pokonaniu 800 m odbij w prawo w ulicę Szeroką. Na skrzyżowaniu z ulicą Szyszkową skręć w prawo w ulicę Olszową, która przechodzi w ulicę Lilii nad Ruczajem. Po pokonaniu kolejnych metrów szlaku odbij w lewo w kierunku małego wąwozu. Kiedy pokonasz blisko 22 km od początku swojej wycieczki, skręć w prawo przy kapliczce. Jedź cały czas prosto. Powinieneś dotrzeć z powrotem do Radziejowic drogą lokalną, biegnącą równolegle do trasy szybkiego ruchu Warszawa – Katowice. Po drodze mijasz cmentarz.

24,4 km Radziejowice - Cmentarz

Pierwotnie cmentarz założony w 1821 roku znajdował się wokół kościoła. W latach 60-tych XIX wieku został przeniesiony w obecne miejsce na lekkim wzniesieniu. Na cmentarzu znajduje się wiele starych drzew. Prowadzi do niego stara aleja akacjowa. Pośrodku najstarszej części nekropolii stoi murowana, neogotycka kaplica. Została wzniesiona w I ćw. XX wieku  dla rodziny Krasińskich, fundatorów kościoła. Za kilkaset metrów skręć w prawo w stronę kościoła p.w. św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach.

24,8 km Radziejowice - Kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza Pierwszy drewniany kościół stanął na wzniesieniu naprzeciw pałacu za sprawą Kazimierza Krasińskiego i jego żony Anny z Ossolińskich. Po ponad 30 latach staraniem Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, senatora, kasztelana Królestwa Polskiego i jego żony Emilii z Ossolińskich została wzniesiona nowa, murowana świątynia wraz z zespołem towarzyszących jej budynków.  Kościół został wybudowany w innym miejscu niż pierwotny, drewniany, a autorem projektu był architekt Jakub Kubicki. Oprócz wielu ołtarzy, ambony i chrzcielnicy w kościele możemy zobaczyć obraz namalowany przez Andrzeja Laska, wzorującego się na znakomitym dziele Józefa Chełmońskiego „Pod Twoją obronę” z 1906 roku.  Replika to dar Gminy Radziejowice i Powiatu Żyrardowskiego w hołdzie wielkiemu twórcy z Kuklówki. Przy kościele znajduje się dzwonnica, pobudowana w 1889 roku za sprawą hrabiego Józefa Krasińskiego, który ofiarował 4 500 cegieł i potrzebne drewno. Nieopodal znajduje się także stara plebania, wybudowana w 1822 roku w stylu klasycznym. Po obejrzeniu kościoła i jego najbliższego otoczenia, pedałuj dalej cały czas prosto, aż do ronda. Zjedź z niego drugim zjazdem, a następnie za około 400 m odbij w lewo, w stronę Zespołu Pałacowo – Parkowego w Radziejowicach.

25,8 km Radziejowice - Pałac

Niewielka miejscowość, położona na lekko sfalowanym terenie wypiętrzenia mszczonowskiego, zawsze urzekała malowniczością. Walory krajobrazowe, a także obronne spowodowały, że w XV wieku zbudowano tam reprezentacyjną siedzibę właścicieli dóbr Radziejowskich. Wielokrotnie rozbudowywany renesansowy dwór w połowie XVII wieku przybrał formę regularnego barokowego założenia pałacowego, powiązanego z rozległym ogrodem. Pałac gościł wiele znakomitych osobistości polskich i zagranicznych dworów. Bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Prymas Michał Radziejowski dokonał przebudowy jednej z oficyn dawnego założenia na pałac, stanowiący obecnie korpus główny zespołu. Po śmierci prymasa dobra odziedziczyli Prażmowscy. Następnie Radziejowice przeszły w posiadanie rodziny Ossolińskich i od 1782 roku Krasińskich. Oboźny koronny Kazimierz Krasiński na przełomie XVIII i XIX wieku przebudował pałac nadając mu klasycystyczną formę. Prace przy podnoszeniu rezydencji do stanu świetności kontynuował Józef Wawrzyniec Krasiński - szwoleżer, oficer wojsk Księstwa Warszawskiego. Z jego polecenia wnętrza pałacowe zostały pokryte dekoracją malarską, na poddaszu urządzono mały teatr, wzniesiono neogotycki, romantyczny zameczek oraz murowany kościół. Wokół pałacu i zameczku założony został park krajobrazowy. Radziejowice, tak dogodnie położone blisko Warszawy, odwiedzali liczni goście. Bywali tu m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, a także Józef Chełmoński. To właśnie tu powstała największa, stała galeria dzieł wielkiego malarza, którą z pewnością warto zwiedzić podczas tej wycieczki. Po II wojnie światowej zdewastowany zespół pałacowy gruntownie odremontowano ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 1965 pałac zaczął pełnić funkcję Domu Pracy Twórczej dla twórców kultury. Przyjeżdżają tu pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Przez trzydzieści lat stałym rezydentem pałacu był Jerzy Waldorff. Obecnie pałac jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym regionu. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i plenery. Ugruntowaną pozycję wśród wydarzeń regionu zdobył Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Jest to cykliczna impreza, odbywająca się co roku w pierwszym tygodniu lipca, przyciągająca widownię z całej Polski i z zagranicy. Przez 8 dni na radziejowickiej scenie goszczą gwiazdy światowego formatu, prezentując publiczności sztukę najwyższej próby. Warto zaznaczyć, że wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach mają charakter niekomercyjny i wstęp na nie jest wolny od jakichkolwiek opłat.

25,9 km Radziejowice - Gminne Centrum Kultury „Powozownia”

Po zwiedzeniu terenu, należącego do pałacu wróć do Gminnego Centrum Kultury „Powozownia”. W tym miejscu koniec trasy pokrywa się z jej początkiem. Skorzystaj z dołączonej do przewodnika mapy i opracuj własną drogę, która pozwoli Ci dotrzeć do Kompleksu Basenów Termalnych w Mszczonowie. Zrelaksuj się i wykorzystaj właściwości naszej wody termalnej.

PODPOWIEDŹ: Aby dotrzeć do Kompleksu Basenów Termalnych w Mszczonowie, możesz wykorzystać fragment trasy rowerowej „Szlakiem Pisi Gągoliny”

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI