Trasy turystyczne   /   Trasy rowerowe   /   "Łąki Żukowskie"   /  
A A A

"Łąki Żukowskie"

Mszczonów – Świnice - Żuków – Studzieniec – Puszcza Mariańska

 

Długość trasy: 17,5 km

 

Żuków to jedna z najstarszych wsi w gminie Puszcza Mariańska. Znajduje się tam Obszar Natura 2000 „Łąki Żukowskie”, obejmujący swym zasięgiem ponad 173 ha. Leży on na wschodnim skraju Puszczy Bolimowskiej i charakteryzuje się występowaniem licznych dolin niewielkich rzek płynących w kierunku Bzury oraz dawnymi terenami podmokłymi (dzisiaj zmeliorowanymi i osuszonymi), na których występują czarne ziemie. Są to pola, łąki i pastwiska (wraz z zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi oraz oczkami wodnymi) pomiędzy wioskami: Studzieniec, Żuków i Nowa Huta. Łąki te są najcenniejsze i najlepiej zachowane w Polsce Środkowej. Występuje tu wiele chronionych gatunków roślin charakterystycznych dla łąk wilgotnych i świeżych. Łąki Żukowskie są także miejscem występowania, rozrodu i przelotu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, w tym ptaków takich jak: trzmielojad, derkacz, gąsiorek, żuraw, bocian biały oraz gatunków zalatujących: bocian czarny czy bielik. Odkryj z nami wyjątkowe piękno natury!

0 km Mszczonów – Kompleks Basenów Termalnych

Trasę rozpoczynasz na terenie Kompleksu Basenów Termalnych w Mszczonowie. Opuszczając obiekt, skieruj się w lewo. Powinieneś znaleźć się na ulicy Warszawskiej. Kompleks Basenów znajduje się po Twojej lewej stronie. Jedź cały czas prosto, z prawej strony mijasz właśnie Mszczonowski Ośrodek Kultury. Podążaj przed siebie aż do ronda, na którym skręć w prawo. Nadal jesteś na ulicy Warszawskiej. Po chwili docierasz do Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. W tym miejscu koniecznie zrób sobie przerwę i odwiedź nasze małe muzeum. Po wyjściu, wróć na trasę i kieruj się dalej prosto. Na skrzyżowaniu ulic za miejskim rynkiem i zlokalizowanym przy nim budynkiem Ratusza, kieruj się prosto tak, aby znaleźć się na ulicy Żyrardowskiej.
Z lewej strony widzisz XIX-wieczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, którego uroczystej konsekracji dokonał w 1973 roku JE. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Na zachodniej ścianie świątyni znajduje się tablica upamiętniająca, rozstrzelanych przez Niemców w 1939 roku śp. ks. kanonika Józefa Wierzejskiego, lekarza Stanisława Zarachowicza i burmistrza Mszczonowa, Aleksandra Tańskiego. Naprzeciwko kościoła widzisz kamienicę, w której mieszkał słynny kompozytor Jan Adam Maklakiewicz. Obecnie mieści się tam Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Zachęcamy Cię do jej zwiedzenia. Tuż przed wjazdem na wiadukt nad trasą szybkiego ruchu, z prawej strony, mijasz zabytkowy dworek zwany „Kaflarnią” z piękną elewacją stylizowaną na barok. Jego potoczna nazwa pochodzi od działającego dawniej na jego tyłach zakładu, produkującego kafle piecowe. Obecnie stanowi on własność prywatną i przyciąga spojrzenia osób przejeżdżających przez nasze miasto. Za wiaduktem skręć w lewo w ulicę Fabryczną. Podróżuj nią zgodnie z oznaczeniem trasy, aż do miejscowości Świnice.

 

3,4 km Świnice

Po przejechaniu 800 m od wjazdu do miejscowości, znajdujesz się na skrzyżowaniu dróg. Wybierz tę, która prowadzi prosto. Po pokonaniu kolejnych 700 m skręć w lewo przy kapliczce. Właśnie pedałujesz ulicą Główną, która doprowadzi Cię do skrzyżowania. Odbij w lewo w piaszczystą drogę. Pokonaj 300 m odcinek i obróć swój rower w prawo w ulicę Strażacką. Podążaj za oznakowaniem szlaku i za około 1 km skręć ponownie w prawą stronę. Sprawdź czy jesteś na ulicy Leśnej. Kiedy przekroczysz 8,2 km od startu miniesz kapliczkę po prawej stronie. W tym miejscu jedź nadal prosto. Dopiero za 300 m, przy drewnianym krzyżu mijanym po lewej stronie, odbij w lewo. Pedałuj dalej przez kolejne 200 m i skręć w prawo.

8,7 km Żuków

Właśnie znajdujesz się we wsi Żuków. To właśnie tutaj zlokalizowany jest Obszar Natura 2000 „Łąki Żukowskie”. Jedź cały czas między zabudowaniami wsi, aż dotrzesz do prostopadłej drogi. W tym miejscu, przy niebieskiej kapliczce, odbij w prawo. Po kilkudziesięciu metrach wycieczki dojeżdżasz do miejscowości Studzieniec.

11,5 km Studzieniec

Przejeżdżając przez tę miejscowość, nie sposób nie zauważyć charakterystycznych zabudowań oraz kościoła, które należą do Zakładu Poprawczego, który pod nazwą: Towarzystwo Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych funkcjonował od 1871 do 1931 roku. Jest to jedna z pierwszych tego typu placówek na ziemiach polskich, funkcjonująca do dziś, zaś jej drugim z kolei dyrektorem był Władysław Skłodowski – ojciec Marii Skłodowskiej - Curie. Znajdująca się na terenie Zakładu kaplica p.w. św. Stanisława Kostki jest dostępna dla mieszkańców okolic.  Nieopodal warto zobaczyć także piękne dęby – pomniki przyrody. Uwagę zwracają również przydrożne kapliczki i figura Matki Boskiej z 1903 roku, znajdująca się na terenie Zakładu Poprawczego. Przez wieś przepływa niewielka rzeka Sucha, dopływ Bzury. Po wizycie w Studzieńcu, zawróć i dojedź z powrotem do niebieskiej kapliczki. W tym charakterystycznym punkcie nie skręcaj w lewo, w drogę którą tu początkowo dotarłeś, tylko pedałuj dalej, prosto przed siebie. Po 600 m mijasz, zlokalizowany po prawej stronie, stary cmentarz. Skrajem lasu dojeżdżasz do Nowej Huty. Na skrzyżowaniu jedź dalej prosto. Z lewej strony widzisz część Obszaru Natura 2000 ”Łąki Żukowskie”. Zatrzymaj się na chwilę i podelektuj urokami tego wyjątkowego miejsca. Kiedy znajdziesz się na 14,7 km naszej trasy, skręć w prawo i wjedź tym samym na teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

14,7 km Bolimowski Park Krajobrazowy

Rozległy liczący ponad 10 000 ha kompleks, zwany Puszczą Bolimowską, obejmuje lasy, rozciągające się pomiędzy Żyrardowem, Skierniewicami, Łowiczem i Bolimowem. Lasy te, stanowią cenną przyrodniczo enklawę wśród wylesionych terenów rolniczych. Przez środek Puszczy przepływa rzeka Rawka, która zachowała naturalny charakter silnie meandrującej rzeki nizinnej, a jej dolina objęta jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody Rawka.

Po pokonaniu 400 m od poprzedniego zakrętu, odbij w lewo przy drewnianym krzyżu.  Pedałuj prosto piaszczystymi, urokliwymi drogami leśnymi,
kierując się oznaczeniami szlaku, które doprowadzą Cię do asfaltowej drogi. Znajdujesz się w miejscowości Puszcza Mariańska.

16,5 km Puszcza Mariańska

W tej miejscowości zlokalizowany jest klasztor księży Marianów.
W 1993 roku spłonął tu, niestety, zabytkowy, drewniany kościół z 1755 roku. Obecnie możemy oglądać jedynie część zabytkowego budynku. Legenda głosi, iż w 1683 roku w tutejszym klasztorze zatrzymał się sam Król Jan III Sobieski w drodze do Wiednia. Według opowieści, śpiącemu pod przyklasztorną lipą, królowi przyśniła się Matka Boska, przewidując mu wiktorię pod Wiedniem. Dla jego wojsk słońce miało świecić o godzinę dłużej, co miało dać wygraną w bitwie. Po sukcesie pod Wiedniem Jan III Sobieski zawitał do klasztoru ponownie.

Na skrzyżowaniu, do którego dotarłeś skieruj swój jednoślad prosto. Z lewej strony widzisz cmentarz parafialny, który został założony na początku XX w. Na jego terenie znajdują się pomniki m.in: Czesława Tańskiego - popularyzatora lotnictwa w Polsce, członków rodziny Rapackich i Popowskich, a także mogiła żołnierska z 1939 roku.  Lasy na skraju Puszczy Mariańskiej stanowią pozostałość Puszczy Bolimowskiej i wchodzą w skład Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Część lasu jest objęta ochroną ścisłą - Rezerwat przyrody Puszcza Mariańska, utworzony w 1983 roku i obejmujący ponad 132 ha. Rezerwat zaprasza do spacerów i krótkiego odpoczynku. Znajduje się tu ścieżka edukacyjna „Wędrówki po rezerwacie”, wytyczona przez Nadleśnictwo Radziwiłłów, którego siedziba stanowi koniec naszego szlaku. Właśnie do niej dotarłeś.

17,5 km  Siedziba Nadleśnictwa Radziwiłłów - Senatorówka

Miejsce to ma znaczenie historyczne, ponieważ jeden z budynków należących obecnie do Nadleśnictwa został w 1906 roku wzniesiony na życzenie cara Mikołaja II, któremu niezwykle spodobała się okolica. W willi tej zamieszkał senator Gotowcew, zaś jego córkę uczył tu języka polskiego sam Jarosław Iwaszkiewicz. W okresie międzywojennym, do 1923 roku, w Senatorówce działała szkoła, a następnie dom wczasowy.

Wróć na miejsce startu tą samą drogą lub wykorzystaj dołączoną mapę i opracuj własną trasę powrotną. Na dzisiaj wystarczy. Wróć na teren Term i spędź z nami resztę dnia.

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI