Trasy narciarstwa biegowego

 

OFERTA AKTUALNIE NIEDOSTĘPNA

 

Zapraszamy do korzystania z przygotowanych przez nas dwóch tras do narciarstwa biegowego o długości 3,4 km oraz 1,2 km, które znajdują się w pięknej, leśnej okolicy Stawów św. Anny. Skorzystaj z oferty naszej wypożyczalni sprzętu, sprawdź mapę i biegaj razem z nami!

Trening na nartach biegowych usprawnia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Dzięki przyśpieszeniu tętna wpływa pozytywnie na pracę serca, jednocześnie wspaniale dotlenia organizm. Zwiększa się przemiana materii, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej oraz eliminację toksyn. Jest to doskonała forma aktywności dla osób z nadwagą i otyłością (lepsza praca układu krążenia, utrata masy ciała, małe obciążenie stawów). Biegówki wpływają fantastycznie także na nasze zdolności motoryczne: polepsza się siła mięśni, gibkość, a także szybkość i wytrzymałość. Jeśli technika jazdy jest prawidłowa,  zaangażowane w pracę są wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe, a skoordynowana praca rąk i nóg polepsza koordynację ruchową i poczucie równowagi oraz wspiera naturalne wzorce ruchowe. Co ważne, podczas biegania na nartach silnie angażują się mięśnie górnych partii ciała, które często są zaniedbywane. Poza oczywistymi korzyściami dla naszego zdrowia, narty biegowe dają także możliwość obcowania z naturą, aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół oraz odprężenia psychofizycznego. Odkryj z nami wszystkie zalety uprawiania narciarstwa biegowego!

 

Jak ubrać się na narty biegowe?

Stawiasz pierwsze kroki na biegówkach? Na początku będziesz poruszać się powoli i choć twój ruch będzie raczej przypominał marsz niż bieganie, to z pewnością tętno wzrośnie i możesz się pocić. Rozsądnie dobrany strój nie tylko poprawi komfort biegania, ale także ochroni cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami przemarznięcia i przewiania organizmu. Najlepsze będzie ubranie zgodne z zasadą kilku warstw, czyli potocznie mówiąc „na cebulkę".

Najbliżej ciała nosimy bieliznę termoaktywną, dzięki której pot będzie odprowadzany na zewnątrz, a ciało pozostanie suche. Druga warstwa to bluza. Możesz włożyć syntetyczną bluzę dla biegaczy, a na mróz cienki polar. Bawełniane dresy zostaw lepiej w domu, żadna część garderoby nie powinna chłonąć wilgoci.

Na wierzch wkładamy, w zależności od temperatury, siły wiatru i opadów, kurtkę. Przed padającym śniegiem i silnym wiatrem najlepiej chronią kurtki z membranami, np. Goretexem, ale mają one zazwyczaj słabszą oddychalność i gorsze odprowadzanie wilgoci, niewystarczające przy bardzo intensywnym wysiłku. Kurtki dedykowane do narciarstwa biegowego wyglądają jak bluzy, z przodu wzmocnione tkaniną wiatroodporną, a na plecach i pod pachami, czyli tam, gdzie się pocimy intensywniej, dobrze odprowadzające wilgoć.

Spodnie muszą być przede wszystkim wygodne. Idealnie sprawdzają się typowe legginsy biegowe, na mróz ocieplane od wewnątrz „meszkiem". Możesz włożyć też kalesony termoaktywne i spodnie biegowe. Specjalne spodnie biegówkowe są często szyte podobnie jak kurtki, czyli przód grubszy, chroniący przed wiatrem, tył cieńszy.

Nie próbuj biegać w spodniach narciarskich z rozszerzanymi nogawkami. To co jest wygodne na stoku, nie sprawdzi się na szlaku biegowym.

Uzupełnieniem stroju jest czapka. Pamiętaj, że organizm aż 30% ciepła traci przez głowę, nie warto ryzykować wychłodzenia, zaniedbując tę część ciała.

Rękawice są ważnym elementem wyposażenia w narciarstwie biegowym. Są wersje cienkie i grubsze, ale najważniejsze, żeby miały wzmocnienia między kciukiem a resztą palców, jak w rękawiczkach kolarskich. Rękawiczki nie mogą być za ciasne, mają się dobrze dopasować do dłoni, tak by wygodnie chwytać kijki. Grube, sztywne rękawice do nart zjazdowych będą za ciepłe i mogą nie zmieścić się w zapięcia kijków, a zwykłe rękawiczki polarowe będą się ślizgać na rączkach kijów, nie ochronią wnętrza dłoni przed obtarciami, a w razie upadku na mokry śnieg szybko przemokną.

Pamiętaj, wychodząc na narty lepiej odczuwać lekki chłód, który zniknie po rozpoczęciu biegania, niż zbyt ciepłym ubraniem doprowadzić do przegrzania organizmu!

 

 

  

 

:
:
Brak wydarzeń w wybranym okresie
I LOVE MSZCZONÓW
KRAINA JEZIORKI